PARAFIA
Środa, 25 listopada 2020 roku        

Parafia

Historia kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego opowiedziana przez najstarszych ludzi naszej parafii.
Na początku ubiegłego stulecia kilkanaście rodzin polskiego pochodzenia  z obecnej Rumuni osiedliło się  na obrzeżach wsi  Piotrowce Dolne, które pokryte były gęstymi lasami.
W latach 1922-1924 mieszkańcy wybudowali kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, który został poświęcony przez bpa rumuńskiego Michała Robu.
Po drugiej wojnie światowej władze sowieckie dążyły do całkowitej likwidacji wszelkich związków wyznaniowych. W sposób szczególny odnosiły się brutalnie wobec Kościoła katolickiego. Nasi dziadkowie  obronili świątynie przed zamknięciem i zdewastowaniem. Odważnie i z narażeniem się na przykre konsekwencje w niedziele i święta odprawiali nabożeństwa. Do tej pory ze wzruszeniem nasi dziadkowie wspominają jak bez kapłana gromadzili się na wspólnej modlitwie.
W latach 1990-2007 kościół należał do parafii w Storożyńcu. Latem 2007 r. ks. kard. Marian Jaworski powołuje do istnienia parafię p.w. Przemienienia Pańskiego w skład której wchodzą: kościół p.w. św. Antoniego z Padwy w Piotrowcach Górnych oraz dojazdówka bez kaplicy w Korczesztach.

Od wielu lat marzyliśmy o budowie nowej świątyni. Dzięki Bożej Opatrzności  1 kwietnia 2008 r. o godzinie 7:00 rano w starym kościele zebrali się prawie wszyscy parafianie aby Mszą św. rozpocząć dzieło wznoszenia nowego kościoła. Budowę rozpoczeliśmy w przededniu trzeciej rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Jesteśmy pewni, że orędownictwo Ojca św. towarzyszy nam w budowie kościoła dla chwały Bożej i pożytku wiernych.
11 lipca 2009 r. ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki dokonał wmurowania kamienia węgielnego, który przywiózł z bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Umocnieni błogosławieństwem biskupa z wielką radością weszliśmy w drugi etap budowy świątyni. We wrześniu 2009 roku kościół pokryliśmy dachówką, a następnie do końca października udało się nam założyć okna, wytynkować ściany oraz wykonać wylewkę na ziemię. 1 listopada w nowym kościele odprawiliśmy pierwszą Eucharystię w uroczystość Wszystkich Świętych.
Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary społeczeństwa. Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali!
- JAN PAWEŁ II